מהות העמותה

עמותת הבוגרים של ביה"ס התיכון לקציני-ים בעכו על-שם כ"ג יורדי הסירה הוקמה ב-1982 כאגודת בוגרים שנועדה לכנס תחת כנפיה את בוגרי בית-הספר הימי בחיפה (שהוקם     ב-1938) ואת בוגרי ממשיכו של בית-הספר החיפאי דהיינו ביה"ס לקציני-ים בעכו (הועבר לעכו ב-1954). בוגרי מחזור א' ימי בחיפה סיימו את לימודיהם ב-1941. בוגרי ימי שסיימו בחיפה מצוינים אפוא באתר העמותה ממחזור א' עד מחזור י"ב. לאחר מחזור י"ב ימי שסיימו לימודיהם ב-1953, מתחילה הספירה מחדש. בוגרי המחזור הראשון שסיימו את לימודיהם בקציני-ים-עכו ב-1956 נספרים כמחזור א' קציני-ים. ממועד זה נספרים אפוא המחזורים כבוגרי קציני-ים, עד עצם היום הזה. לפני כ-20 שנה הצטרפו גם בנות לתלמידי וחניכי ביה"ס לקציני-ים בעכו ולפיכך בכל מקום בו מופיע התו "בוגרים" הכוונה היא גם לבוגרות.

ראשית העמותה

אגודת הבוגרים נרשמה אפוא כעמותה רשומה בלא כוונת רווח בחודש יוני 1982. כמייסדיה נרשמו רב-חובל מלאכי אפרת ז"ל (בוגר מחזור א' ימי) שכיהן כיו"ר ראשון של העמותה במשך 22 שנים, עו"ד אלי שחף ז"ל (בוגר מחזור ה' קציני-ים) ששימש כיועץ משפטי של העמותה ומהנדס ראובן וגנר יבל"א (בוגר מחזור ט' קציני-ים) ששימש מנהל ומזכיר העמותה במשך 24 שנים. וגנר נבחר מחדש לתפקיד מזכיר העמותה בבחירות האחרונות (2014). עם הפעילים הראשונים בתקופת הייסוד נמנים אלוף-משנה זאב (אברוצקי) אלמוג ז"ל שניהל את בית הספר באותה עת, מהנדס שלמה פאוקר ז"ל (בוגר מחזור ה' קציני-ים) ואיש הטלוויזיה מיכה לימור יבל"א(בוגר מחזור א' קציני-ים).

הוועד המנהל דהיום

בבחירות האחרונות שהתקיימו כדין ב-31 במרץ 2016, נבחרו החברים הבאים:

הועד המנהל:

יו"ר – תת-אלוף (מיל) רפי אפל (בוגר מחזור ז' קציני-ים)

מזכיר – סגן-אלוף (מיל) מהנדס ראובן וגנר (בוגר מחזור ט' קציני-ים)

גזבר – אלוף-משנה (מיל) יוסי ברקן (בוגר מחזור י"א קציני -ים)

חברים: רב-חובל חנוך פיגנבאום (בוגר מחזור כ"ב קציני-ים) סגן-אלוף (מיל) משה (מוס) אורן-פינס (בוגר מחזור ז' קציני-ים) ; רב סרן (מיל) אדריכל אלי עמיר (בוגר מחזור י"ח קציני-ים); אבי חסון (בוגר מחזור ל"ב וכיום מורה לאלקטרוניקה בביה"ס).

ועדת ביקורת:

אלוף-משנה (מיל) מרדכי מיכאלי (בוגר מחזור י"ב קציני-ים)

נגד מפקד חולית חוף- ראובן ז'אק (בוגר מחזור י"ב קציני-ים)

רס"מ (מיל) אלי בר-יוחאי (בוגר מחזור י"ז קציני-ים)

 

מטרות העמותה

המטרה הבסיסית של העמותה היא לייצר סולידריות נמשכת בין בוגרי הימי ובוגרי/ות קציני-ים לדורותיהם, בינם לבין עצמם ובינם לבין ביה"ס במתכונתו הנוכחית, בינם לבין כל מי שעבר בין כתליו כתלמיד או כחבר-סגל. שימור ערכי החברות וערכי המנהיגות שנוצקו בקרב הבוגרים בשנות הכשרתם והתבגרותם הם יעדיה העיקריים של העמותה. לפיכך מוזמנים להצטרף לעמותה, לבד מן הבוגרים, גם תלמידים בעבר (שלא סיימו בהכרח) ואנשי סגל ועמם גם אוהבי-ים ומסורת ימית ונוטרי מורשת ימית-עברית. יעדים ערכיים נלווים של העמותה הם טיפוחה של מסורת ימית וקידומה של מנהיגות ימית על-ידי עידוד החינוך הימי בישראל והמרצת השירות בים – בחיל-הים ובצי הסוחר. בני משפחות של בוגרים מוזמנים אף הם להצטרף לעמותה. בעמותה מספר חברי-כבוד עמם נמנים מפקדי חיל הים בעבר ובהווה, מנהלי בית הספר, ואישי ציבור.

פעילות העמותה

העמותה פעלה במרוצת השנים לקידום ענייני הבוגרים בשירות הצבאי והימי, לסיוע מקצועי וכלכלי, לשמירה על הערכים ולהשתתפות בשמחות ובאבל. באמצעות אתר העמותה באינטרנט עודכנו כתובות של בוגרים, הועבר מידע רלוונטי ונוצרו מפגשים. העמותה השקיעה מאמץ ומשאבים בארגון אירועים של מחזורים, להרצאות בנושאי מורשת וים ואירועים "לזכרם" של נופלים בקרב או של מי שהלכו לעולמם. אירוע בהשתתפות אלפי בוגרים ובארגון משותף להנהלת ביה"ס ולעמותה התקיים בביה"ס בעכו במלאת 50 שנה לתחילת הפעלתו של ביה"ס לקציני-ים במתחם ההיסטורי של הרכבת על חוף הים בעכו, מועד בו מלאו גם 65 שנים לתחילת הפעלתו של "אביו מולידו" של ביה"ס בעכו, קרי של ביה"ס הימי בחיפה (בשמו המלא: בית-הספר הימי ליד הטכניון בשיתוף עם החבל הימי לישראל בחיפה).

בקדנציה הקודמת של ועד העמותה בהנהגתם של תת-אלוף (מיל) אלי רהב ורב-חובל צבי מריאנסקי נעשו פעולות רבות של תמיכה בביה"ס לקציני-ים ותמיכות פרטניות בקדטים שגילו מצוינות או אחרים נזקקים. הושם דגש על עידוד בוגרים בתחילת דרכם המשרתים בים והמוסמכים לקצונה. פעילות ציבורית - להגברת ערך השירות הימי, החינוך הימי והמודעות לימאות בישראל. הוועד הנבחר החדש בהנהגתם של תת-אלוף (מיל) רפי אפל וסגן-אלוף (מיל) מהנדס ראובן וגנר מקיים דיונים לגבי כיווני הפעילות בשנים הבאות. בעבר הפעילה העמותה מועדון שייט שבסיסו בצריף הסירות של ביה"ס. הוועד שוקל ובודק אפשרות לחידוש פעילותו של המועדון. כצעד ראשון משדרג הוועד את הליכי התקשורת בין חברי העמותה באמצעות אתר אינטרנט משודרג. הוועד גם התגייס יחד עם בוגרים נלהבים למאבק ציבורי כנגד תכניות לשינוי מעמדו של ביה"ס ושינוי יעוד שטחו בעיר עכו. מאבק זה הוכתר בהצלחה רבה על-ידי גישור והגעה להסכמה (בניטור מקצועי ראוי להערכה של חבר הוועד, האדריכל אלי עמיר) עם ראש העיר שמעון לנקרי ואנשי צוותו. הישג ראשון זה של הוועד החדש צוין ביום עיון שאורגן על ידי יו"ר העמותה רפי אפל והמזכיר ראובן וגנר וכלל מפגש עם ראש העירייה וסיור בעירבהשתתפות כשמונים בוגרים. בימים אלה מסייעת העמותה בארגונם של כנסי מחזורים. העמותה מבקשת מבוגרים/ות לשמור על קשר עם העמותה ולעדכן באתר העמותה את הפרטים האישיים.

הוועד המנהל של העמותה פועל בהתנדבות.

על-פי החלטת הוועד המנהל הקודם, החברות בעמותה איננה מחייבת תשלום דמי-חבר. פעילות העמותה ממומנת אך ורק מתרומות של חברים וידידים. כל תורם יכול לייעד את תרומתו למטרה מוגדרת כגון סיוע לקדטים, סיוע לבוגרים, סיוע לביה"ס, מלגות למצטיינים ולמגשימי קצונה בצה"ל ובצי הסוחר ועוד.

העמותה מוכרת כמוסד ציבורי לעניין תרומות לפי סעיף 46 לפקודת מס-הכנסה. מספר העמותה הוא: 580003960.

לרישום לעמותה ולעדכון פרטים אישיים לחץ כאן

תרומה לעמותה

לתרומה מקוונת לעמותת בוגרי

קצינ ים עכו, ובית הספר הימי

 בקישור זה.